Når jeg holder Cudeman Galatea, mærker jeg straks dens vægt og styrke. Med en samlet længde på 210 mm og en klinge på 95 mm kan denne foldekniv håndtere tungere arbejde uden at være klodset. Når den er foldet ned til 115 mm, er den stadig kompakt nok til nem transport. Ved 135 g føles den stabil og velbalanceret i hånden.
Walnushåndtaget er glat poleret, men fast i grebet. Som et naturligt materiale ændrer det sig over tid og udvikler en patina, der gør hver kniv unik. Klingen går fuldt igennem håndtaget, hvilket giver ekstra holdbarhed, og det røde spacerskiver mellem stål og træ tilføjer en håndværkernes detalje.
Denne kniv er godt egnet til jagt, fiskeri og bushcraft, hvor styrke og pålidelighed betyder noget. Uanset om det er til at udskære spildevand, forberede mad eller forme træ ved bålet, leverer den med sikkerhed. Jeg ser mig selv bruge den en sommeraften ved søen, hvor jeg slår gnister og snitter kindling, og hvor den solide konstruktion gør hårde opgaver til enkle.
Specifikationer
- Klingelængde: 95 mm
- Samlet længde: 210 mm
- Foldet længde: 115 mm
- Vægt: 135 g
- Håndtag: Poleret valnød med rødt spacer
- Konstruktion: Fuldtang
- SKU: 325-G















