Jeg kan lide AccuSharp SharpN’Easy, fordi den gør slibning enkel og pålidelig. Med to keramiske stænger sat i faste vinkler får du ensartede resultater uden selv at skulle vurdere slibevinklen. Den grove del fjerner små hak og frisker æggen op, mens den fine del polerer og giver en glat finish.
Dens lille størrelse gør den ideel at have med udendørs. Det gummibelagte greb holder den stabil i hånden, og snorhullet betyder, at du kan binde den på en rygsæk eller hænge den i køkkenet. Den er kun få centimeter lang, så den passer overalt, men gør en stor forskel for at holde knive skarpe.
Jeg har engang brugt min til hurtigt at friske en jagtkniv op direkte i lejren. Et par strøg på hver side, og klingen skar igen snor uden besvær. Hvis du vil have en enkel og transportabel løsning til at holde dine knive skarpe, er dette en, der er værd at snuppe, mens den stadig er på lager.
Specifikationer
- Type: 2-trins keramisk knivsliber
- Slibevinkler: Forudindstillede, faste
- Trin: Grove og fine keramiske stænger
- Greb: Gummibelagt overmold for bedre kontrol
- Transport: Snorhul medfølger












Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.