Jeg finder Victorinox Evolution 10 Wood være en af de mest komfortable lommeknive at holde. Med en lukket længde på 85 mm og en åben længde på 110 mm fylder den bedre i hånden end de mindste Swiss Army Knives, samtidig med at den nemt kan være i lommen. Den vejer 54 g, men med 11 funktioner tilbyder den langt mere, end størrelsen antyder.
Valnødshåndtaget er formet til greb, og jeg nyder, hvordan det varmes op i hånden efter et par minutters brug. Den rustfrie stålkniv på 60 mm er stærk nok til daglig skæring og holder en brugbar skarphed. Ved siden af den finder du praktiske værktøjer: korkskrue, awl med syøje, ledningsafisolator, dåseåbner, flaskeåbner med låseskruetrækker, lille skruetrækker, neglerenser og neglepusser.
Jeg husker, at jeg brugte awlen på min til at gentråde et læderstraftehul – den skar pænt og gjorde det muligt for mig at færdiggøre reparationen i marken. Dette er den slags værktøj, der stille og roligt beviser sin værdi dag efter dag. Hvis du ønsker en kompetent lommeven med mere komfort og stil end standardmodellerne, er denne værd at sikre, før den løber tør.
Specifikationer
- Samlet længde: 110 mm
- Lukket længde: 85 mm
- Bladlængde: 60 mm
- Vægt: 54 g
- Funktioner: 11
- Håndtag: Valnød
- SKU: 2.3801.63











